Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

15.10.2024

Aktuality k nákazové situaci

Zdroj : Katarální horečka ovcí; aktuální informace – Státní veterinární správa (svscr.cz) 

Vážení chovatelé,
vzhledem k přicházejícím dotazům k tématu propuknutí nákazy katarální horečky ovcí v ČR a zejména podmínkám přesunů zvířat  prosím využijte odkazy na webové stránky Ministerstva zemědělství či Státní veterinární správy, kde jsou k tématu uvedeny základní informace.

29.10. 

Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.

Státní veterinární správa (SVS) od středy rozšíří ochranné pásmo kolem katarální horečky ovcí na celou ČR. V sedmi krajích je k dnešnímu dni 67 ohnisek nákazy, za týden jich přibylo devět. Vyplývá to z informací, které v úterý ČTK poskytla SVS. Od středy budou platit také nová celostátní opatření. Očkování je podle SVS nadále dobrovolné a hradí ho chovatel.

Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.

„SVS doporučuje chovatelům skotu a ovcí vakcinaci zvířat proti katarální horečce ovcí jako prevenci proti zavlečení nákazy do chovů těchto zvířat. Zejména u ovcí může infekce způsobit úhyny zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. V ČR je podle SVS registrována vakcína BioBos BTV 3 injekční suspenze.

Rozšířením pásma na celé území ČR v EU ztratila status země prosté katarální horečky ovcí.

Přemístění zvířat do členských států se bude řídit platnou evropskou legislativou

V ČR bude omezené jen přemístění z ohnisek, a to na základě pravidel vydaných příslušnou krajskou veterinární správou, sdělila SVS. 

Mimořádná veterinární opatření (MVO) | 15.10.2024
MVO k zamezení šíření nebezpečné nákazy katarální horečky ovcí – změna MVO SVS/2024/149268
SVS/2024/149268-G (206,4 KB)


22. 10.
Během minulého týdne přibyla v České republice čtyři nová ohniska katarální horečky ovcí (tři v Libereckém a jedno v Jihočeském kraji). V nových ohniscích se nachází 170 kusů skotu a osm ovcí. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti celostátní opatření. V České republice je aktuálně 58 ohnisek katarální horečky ovcí. V nich se nachází téměř 8000 zvířat.

15.10.

Státní veterinární správa (SVS) v reakci na vývoj nákazové situace rozšiřuje pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí (KHO) o tři zbývající okresy Královéhradeckého kraje (okresy Trutnov, Náchod, Rychnov nad Kněžnou). SVS zároveň aktualizuje související mimořádná veterinární opatření (MVO). Zjednodušují se například pravidla pro dobrovolnou vakcinaci zvířat proti KHO a stanovují podmínky, za jakých je možné přemísťovat zvířata v rámci České republiky i do zahraničí.

Pásmo KHO od dnešního dne po rozšíření zahrnuje tyto celé územní celky ČR: Karlovarský kraj, Ústecký kraj, hlavní město Praha, Středočeský kraj, Liberecký kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Královéhradecký kraj. Do pásma dále spadají části těchto územních celků: Kraj Vysočina (okres Pelhřimov, okres Havlíčkův Brod, okres Jihlava), Pardubický kraj (okres Pardubice, okres Chrudim). Po rozšíření o cca 3 000 km² má pásmo výměru zhruba 51 000 km².

Změny reagují na aktuální vývoj, kdy stále přibývají nová ohniska KHO. Cílem úprav je usnadnit chovatelům v ohniscích a v pásmech přemísťování zvířat na jiná hospodářství v ČR i zahraničí a zjednodušit pravidla dobrovolné vakcinace zvířat. Přitom je třeba zachovat ochranu dalších chovů před možným zavlečením nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Zvířata z ohnisek KHO bude nově možno přemísťovat nejen přímo na jatky, ale také jinam (například na jiná hospodářství). Bude to však možné vždy na základě individuální výjimky udělené příslušnou krajskou veterinární správou (KVS). Po splnění podmínek daných KVS bude možné přemísťovat zvířata z ohnisek nejen v rámci pásma, ale také mimo něj. Přemístění bude vždy podmíněno vystavením veterinárního osvědčení místně příslušnou KVS.

MVO nově také stanovují jasná pravidla pro přemísťování zvířat do jiných členských států. Zvířata s původem v hospodářstvích nacházejících se v pásmu bude možno vyvézt do zahraničí poté, co budou před vývozem přesunuta na hospodářství mimo pásmo a zde pobudou minimálně 60 dní. Tuto dobu bude možno zkrátit na třicet dní. Podmínkou však bude negativní PCR test na příslušné sérotypy KHO provedený nejméně po 14 dnech pobytu zvířete mimo pásmo.

Zjednodušují se také pravidla pro dobrovolnou vakcinaci zvířat proti KHO. Ta bude umožněna po celém území ČR, aniž by bylo třeba žádat o výjimku na použití neregistrovaného veterinárního léčivého přípravku (vakcíny) v oblasti prosté nákazy.

Katarální horečka ovcí se počátkem září vrátila do České republiky po 15 letech a nová ohniska, především v chovech skotu, stále přibývají.  K dnešnímu datu je v ČR 54 ohnisek této nákazy. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí.

Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. Nákaza postihuje především ovce, kozy a skot. U skotu většinou nedochází k výskytu klinických příznaků. Onemocnění je přenášeno krev sajícím hmyzem, konkrétně tiplíky. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevují krváceniny a vředy.

 

 

Mapa – rozšířené pásmo KHO 15.10.2024

Podmínky pro přemísťování zvířat vnímavých ke KHO.docx

Seznam insekticidů a repelentů, které lze použít v rámci mimořádných veterinárních opatření Nařízení Státní veterinární správy, č.j. SVS/2024/131063-G, pro přímou aplikaci na zvířata (904,4 KB)


https://portal.mze.cz/public/portal/mze/zemedelstvi/zivocisna-vyroba/kataralni-horecka-ovci


https://www.svscr.cz/kataralni-horecka-ovci-aktualni-informace/

 15. 10. 2024
V uplynulém týdnu přibylo v České republice celkem devět nových ohnisek katarální horečky ovcí (šest z nich v Ústeckém, dvě v Plzeňském a jedno v Jihočeském kraj). V nových ohniscích se nachází bezmála 800 kusů skotu. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření. V České republice je aktuálně 54 ohnisek katarální horečky ovcí. V nich se nachází téměř 7 700 zvířat.
Státní veterinární správa v reakci na vývoj nákazové situace rozšiřuje pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí o tři zbývající okresy Královéhradeckého kraje (okresy Trutnov, Náchod, Rychnov nad Kněžnou). SVS zároveň aktualizovala  aktualizuje související mimořádná veterinární opatření.

7. 10. 2024
V uplynulém týdnu přibylo v České republice celkem 17 nových ohnisek katarální horečky ovcí (devět z nich v Karlovarském kraji, čtyři v Libereckém kraji, tři v Plzeňském a jedno v Ústeckém kraj). V nových ohniscích se nachází celkem více než 4 000 kusů skotu. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření. V České republice je aktuálně 45 ohnisek katarální horečky ovcí. V nich se nachází bezmála 6 900 zvířat.


30. 9. 2024
V uplynulém týdnu přibyla v České republice tři nová ohniska katarální horečky ovcí, z toho dvě v Libereckém a jedno v Ústeckém kraji. Konkrétně se jedná o chov více než 130 ovcí a koz v Bílém Kostele nad Nisou na Liberecku, chov 13 koz a dvou krav v Horní Chrastavě (také na Liberecku) a farmu se 110 kusy skotu ve Velkém Šenově na Děčínsku.  Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření.  V České republice je aktuálně 28 ohnisek katarální horečky ovcí. V nich se nachází více než 2700 zvířat.

24. 9. 2024
V uplynulých dnech byla katarální horečka postupně potvrzena v dalších deseti chovech. Šest z nových ohnisek se nachází na území Ústeckého kraje, tři v Libereckém kraji a jedno v kraji Karlovarském.
Nákaza byla potvrzena v chovu zhruba pěti desítek kusů skotu v Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku, dále ve dvou spolu propojených hospodářstvích s celkem zhruba třiceti kusy skotu v Dolních Habarticích na Děčínsku. Ve stejném okrese, konkrétně v chovu devíti ovcí v Srbské Kamenici, se nachází čtvrté z nových ohnisek v Ústeckém kraji. Nejnovější dvě ohniska v Ústeckém kraji jsou v Meziříčí na Chomutovsku v chovu s 60 kusy skotu a ve vesnici Krásný Dvoreček (součásti obce Rokle) na Chomutovsku, v tomto chovu se nachází pět desítek krav.
Katarální horečku potvrdilo vyšetření také v chovu skotu, ovcí a koz (celkem cca 50 ks) ve Frýdlantu v Libereckém kraji, v chovu více než tří desítek ovcí a krav v Lučanech nad Nisou v Libereckém kraji a také u chovatele z Oldřichova v Hájích na Liberecku. V tomto chovu se nacházelo 10 ovcí a tři kozy.
Poslední ohnisko se nachází v chovu více než šesti desítek ovcí v obci Velký Luh na Chebsku v Karlovarském kraji. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření. V České republice je aktuálně 25 ohnisek katarální horečky ovcí.

20. 9. 2024

ÚVS změna nařízení SVS MVO č.j. SVS/2024/131063-G ze dne 10.9.2024 vydaných k zamezení šíření nebezpečné nákazy – katarální horečky ovcí (dále také „KHO“) na území České republiky

Narizeni_UVS.docx

 https://sbirkapp.gov.cz/detail/SPPJWTTFL4CQ6FUY/text


17. 9. 2024
V uplynulých dnech byla katarální horečka ovcí potvrzena u sedmi dalších chovatelů v České republice. V Pořadí deváté letošní ohnisko se nachází u chovatele ovcí ve Svaté Barboře na Rokycansku. Jedná se o kontaktní hospodářství k již potvrzenému ohnisku ve stejné obci. Šest ohnisek se nachází v Karlovarském kraji. Konkrétně se jedná o dvě propojená hospodářství s chovem ovcí v osadě Smolná na Sokolovsku. Další čtyři chovy skotu, ovcí a koz, v nichž byla nákaza potvrzena, se nacházejí ve vesnici Ležnice na Sokolovsku. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. V České republice je aktuálně 15 ohnisek katarální horečky ovcí.

16. 9.  2024
První případy katarální horečky ovcí v těchto dnech hlásí nově také Rakousko. Potvrzeny byly u skotu ve Vorarlbersku (sérotyp 3) a ve Štýrsku (sérotyp 4). Jedná o první případy od roku 2016, kdy naši rakouští sousedé zaznamenali výskyt zatím naposledy. Tamní úřady v souladu s legislativou přijímají příslušná opatření, obdobná těm, která jsou uplatňována v České republice. 

Katarální horečka ovcí je virové onemocnění, které se vyskytuje téměř po celém světě. Dosud je známo nejméně 24 „podskupin“ - tzv. sérotypů - viru, z nichž každá může způsobit příznaky různé závažnosti. V Evropě se aktuálně masivně šíří sérotyp 3 (BTV-3), který může způsobit vážné příznaky. Mezi postižené druhy zvířat patří skot, ovce, kozy, velbloudi (např. alpaky) a volně žijící přežvýkavci (např. jeleni). Katarální horečka ovcí je onemocnění zvířat podléhající hlášení.

Vakcinace proti BTV-3

V současné době existuje několik vakcín proti BTV-3, které však nejsou registrovány v žádné ze zemí EU. Mohou být schváleny pro použití na národní úrovni (v ČR by toto použití musela povolit SVS). Nelze však tato vakcinovaná zvířata z pásma přemísťovat do jiného členského státu EU - vakcína je neregistrovaný veterinární léčivý přípravek v EU a nelze potvrdit zdravotní garanci pro KHO využívanou pro přemístění vakcinovaných zvířat.

Jedná se o naktivované vakcíny, které podle výrobce snižují klinické příznaky a vylučování virů. Přestože nechrání před infekcí, jsou stále jediným účinným způsobem, jak chránit zvířata před vážnými příznaky a smrtí. Dle hlášení se nežádoucí účinky ve spojitosti s očkováním vyskytují jen zcela výjimečně. Pro zvýšení imunitní ochrany doporučuje německá referenční laboratoř pro katarální horečku ovcí u ovcí vždy druhé očkování. Vakcína není schválena pro kozy. Na maso nebo mléko po očkování nejsou žádné ochranné lhůty. Očkování živými vakcínami je obecně zakázáno.


Zdroj : Katarální horečka ovcí; aktuální informace – Státní veterinární správa (svscr.cz) 

 13. 9. 2024
Byla potvrzena tři nová ohniska katarální horečky ovcí (KHO). Dvě nová ohniska se nacházejí v Ústeckém kraji v obcích Petrohrad a Deštnice na Lounsku. Třetí se objevilo v Plzeňském kraji v osadě Svatá Barbora, která je součástí města Radnice na Rokycansku. Nákaza byla odhalena v rámci rozšířeného monitoringu s odběrem vzorků v chovech, který je reakcí na vývoj nákazové situaci. Ani v jednom z monitorovaných chovů nevykazovala zvířata klinické příznaky nákazy.
Mezi hospodářstvími v Petrohradu a Deštnici došlo k přesunu jednoho kusu skotu, který se posléze potvrdil jako pozitivní na katarální horečku ovcí. Z tohoto důvodu bylo nutné vyhlásit ohniska na obou místech, v nichž se nakažené zvíře pohybovalo. V hospodářství v Petrohradu se v současnosti nachází přibližně 170 kusů skotu a v chovu v obci Deštnice je cca 120 kusů skotu. V uvedených dvou ohniscích na Lounsku již byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření.
V hospodářství na Rokycansku se nachází 5 kusů skotu a 19 ovcí. Nákaza zde byla potvrzena u jednoho kusu skotu. Také v tomto ohnisku budou během dneška vyhlášena mimořádná veterinární opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy do jiných chovů a zákazem přemísťovat zvířata z ohnisek nákazy na jiná hospodářství. V České republice je aktuálně osm ohnisek katarální horečky ovcí.

10. 10. 2024
Státní veterinární správa (SVS) dnes v reakci na aktuální výskyt katarální horečky ovcí (KHO) v chovech v Karlovarském a Ústeckém kraji vytýčila pásmo kolem ohnisek KHO (oblast o poloměru 150 km kolem každého ohniska) a v něm přijala mimořádná veterinární opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy. Opatření se týkají především chovatelů hospodářských zvířat vnímavých k nákaze tedy ovcí, koz a skotu, ale také přepravců hospodářských zvířat. Opatření spočívají zejména ve výrazném zpřísnění pravidel pro přemísťování zvířat mimo pásmo.

9. 9. 2024
V České republice byla potvrzena tři nová ohniska katarální horečky ovcí. Jedná se o dvě hospodářství téhož chovatele v Bublavě a Kameni (části města Kraslice) na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Na hospodářstvích se nachází bezmála 300 ovcí. Chovatel nahlásil klinické příznaky u velké části stáda. Až u poloviny ovcí bylo pozorováno ztížené dýchání, u desetiny stáda pak otok hlavy a zvýšené slinění. Některé kusy trpěly apatií či zvýšenou teplotou. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě dnes potvrdilo na obou hospodářstvích katarální horečku ovcí. Třetí nové ohnisko bylo potvrzeno v chovu v Kojetíně (části obce Radonice) na Chomutovsku v Ústeckém kraji. V chovu se nachází 13 ovcí a šest koz. Nákaza byla potvrzena u jedné ovce vykazující klinické příznaky. Krajská veterinární správa na hospodářstvích přijala opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy do jiných chovů, mimo jiné zakázala přemísťovat zvířata z ohnisek nákazy na jiná hospodářství.  V České republice je aktuálně pět ohnisek katarální horečky ovcí.

6. 9. 2024
Druhé ohnisko katarální horečky ovcí (bluetongue) v České republice bylo potvrzeno v chovu ovcí a skotu v obci Šindelová na Sokolovsku. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě dnes prokázalo nákazu u čtyř ovcí, které vykazovaly příznaky typické pro onemocnění. Krajská veterinární správa na hospodářství přijala opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy do jiných chovů, mimo jiné zakázala přemísťovat zvířata z ohniska nákazy na jiná hospodářství. V chovu se nachází více než 160 ovcí a 130 kusů skotu. Nové ohnisko se nachází zhruba pět kilometrů od prvního ohniska v Jindřichovicích.

6. 9. 2024
V České republice byl po patnácti letech potvrzen výskyt katarální horečky ovcí (bluetongue). Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava potvrdilo nákazu u plemenného berana chovaného na farmě v Jindřichovicích na Sokolovsku. Zvíře vykazovalo typické příznaky nákazy. Jedná se o první případ katarální horečky ovcí (KHO) na území ČR po patnácti letech. Nákaza není přenosná na člověka. Více v tiskové zprávě.

 

 


Informace o nákaze

Základní informace o nákaze katarální horečka ovcí (bluetongue).

 

Dokumenty ke stažení




Tiskové zprávy

https://www.svscr.cz/do-cr-se-po-patnacti-letech-vratila-kataralni-horecka-ovci-ohnisko-je-na-sokolovsku/
https://www.svscr.cz/kataralni-horecka-ovci-se-v-nemecku-priblizila-k-ceske-hranici/

SVS rozšiřuje kolem ohnisek katarální horečky ovcí pásmo v Královéhradeckém kraji a upravuje mimořádná veterinární opatření kvůli této nákaze – Státní veterinární správa (svscr.cz)