Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Aktuální informace pro české firmy ke vstupu zahraničních občanů do ČR za účelem zaměstnání v zemědělství a potravinářství - stav od 25. 2. 2022 – reakce na vývoj na Ukrajině

25.2.2022

Opatření pro osoby vstupující na území ČR z Ukrajiny Aktuální souhrn informací pro české podniky z oblasti zemědělství, které zaměstnávají pracovníky ze zahraničí.

S ohledem na aktuální stav na Ukrajině Ministerstvo zdravotnictví vydalo 24. 2. 2022 zvláštní Ochranné opatření účinné od 25. 2. 2022 0:00 hodin, které ruší zákaz vstupu a všechny povinnosti související s pravidly proti šíření onemocnění covid-19 stanovené pro osoby, které na území ČR vstupují z Ukrajiny, kterou opustily kvůli mezinárodnímu ozbrojenému konfliktu.

Zároveň je přerušena do odvolání činnost ZÚ Kyjev a GK Lvov. Konzulární pomoc je poskytována z Polska.

 

Nadále obecně od 15. 2. 2022, 0:00 hodin stanovuje podmínky vstupu do ČR Ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 14. 2. 2022. K 14. 2. 2022 je také aktualizován „semafor“ zemí (aktualizované sdělení Ministerstva zdravotnictví) rozdělující země dle rizika nákazy. Semafor je nově relevantní pouze pro vstup cizinců či žádosti o víza. Základním rozdělením je vstup ze zemí EU a mimo EU.

Kromě částečného zmírnění podmínek pro vstup se změny v Ochranném opatření týkají zejména zkrácení platnosti antigenního testu na 24h, stanovení platnosti očkování na 270 dní po dokončení očkování a neomezené platnosti v případě podání posilující dávky. Očkované osoby či osoby s potvrzením o prodělání onemocnění v posledních 180 dnech opět nemusí absolvovat test před vstupem ani po vstupu do ČR.

Pro všechny pracovníky (s výjimkou individuální dopravy v případě tzv. rezidentů) je stále povinné vyplnění Příjezdového formuláře a povinnost předložit na vyžádání doklad o jeho vyplnění při hraniční nebo pobytové kontrole. Pravidla pro vstup jsou stále diferencována (předložení negativního RT-PCR testu nebo antigenního testu před vstupem a další RT-PCR test do 5-7 dnů po vstupu) podle země příjezdu, způsobu dopravy (individuální/veřejná), pobytového oprávnění, prodělání onemocnění či absolvování očkování. Přehledný souhrn jednotlivých pravidel vstupu a návratu do ČR je uveden na stránkách Ministerstva vnitra.

V případě členských států EU a vybraných třetích zemí potvrzuje dokončené očkování, prodělané onemocnění či absolvování testu „digitální certifikát EU COVID“.

Očkování dokončené v ostatních vybraných třetích zemích je potvrzováno uznanými národními certifikáty. Seznam všech zemí s uznávanými certifikáty je dostupný na stránkách Ministerstva zdravotnictví, seznam uznávaných léčivých přípravků (vakcín) je součástí odůvodnění ochranného opatření.

Výsledky testů provedených na území ČR jsou spárovány s Příjezdovým formulářem, není tedy nutné je hlásit krajské hygienické stanici.

Informace o podávání žádostí o víza a povolení k pobytu na jednotlivých konzulátech lze nalézt na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Bližší informace lze získat na tel. 221812468, 221814537, 221812452.