Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

6.8.2023 Z domova
Ve dnech 31. 7. až 3. 8. jsme pořádali ve spolupráci se Svazem holštýnského skotu a Svazem málopočetných dojených plemen -  Letní školu pro mladé chovatele. 
 Celá akce byla pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného a pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.Den první 31. 7.

Započal dlouho plánovaný Letní kemp pro mladé chovatele na školním statku SZeŠ Lanškroun. Ve skupině ČESTR se 25 studentů a mladých chovatelů hned zpočátku pustilo do mytí, péče o zvířata a absolvovali poučnou přednášku od MVDr. Ondřeje Bečváře o úpravě a péči o paznehty. Účastníci kempu si mohli úpravu paznehtů i vyzkoušet. Poté byli svědky aplikace nosního kroužku budoucímu plemennému býku. Společně se zástupkyněmi českého strakatého skotu od šampionky počínaje se kempu účastní i 2 jalovice plemene Normandského ze statku Statek Zaoral Čabová. Záštitu nad akcí převzal ministr zemědělství Marek Výborný, který poctil účastníky i osobní návštěvou.

Den druhý 1. 8.

 Druhý den kempu se účastníci vydali jako první na exkurzi robotické stáje podniku ZOD Žichlínek v Tatenicích. Tato stáj s 445 kusy dojeného dobytka funguje díky 8 dojícím robotům ( + jeden robot je i v porodní sekci). Na této farmě trochu netradičně společně chovají jak holštýnský skot tak i český strakatý skot. Farmou nás provedl hlavní zootechnik podniku Ing. Ondřej Blabolil, mockrát mu děkujeme za poutavý výklad. Druhou zastávkou byla stáj stejného podniku v obci Lubník, kde je šlechtění zaměřeno čistě na český strakatý skot. Na této farmě se naše velká skupinka roztříštila na 4 menší, které si naši bonitéři: Ing. Blanka Dřízhalová, Ladislav Přášil, Jaroslav Ševčík a ředitel Svazu Ing. Pavel Král převzali a vysvětlili jim proč a jakým způsobem se v České republice hodnotí exteriér skotu podle metodiky Fleckscore. Společně s bonitéry si mohli sami vyzkoušet, co taková práce bonitéra skotu obnáší. Touto cestou bychom chtěli všem zúčastněným bonitérům poděkovat za rozšíření obzorů našich účastníků. Společně jsme pak v Lubníku oslavili 1. narozeniny našeho junior teamu . Po návratu na farmu nastalo opakovaní pravidel vodění a následné mytí našich svěřenkyň, aby byly čisté a připravené na zítřejší stříhání. V rámci odpoledne byl vybrán a ohodnocen český strakatý býk, který bude v brzké době působit v přirozené plemenitbě .

Den třetí 2. 8.


Den třetí se nesl v duchu mytí a stříhání našich svěřenkyň. Zároveň jsme se seznámili s postojem krav při profesionálním focení. Instruktor, který účastníkům vysvětloval zootechnický postoj  a ukázal pár triků, byl Ital Elio Noci. V rámci odpolední pauzy proběhla venkovní siesta s dalšími pokyny ohledně nácviku vodění zvířat. S pomocí Veroniky Boháčové jsme dělali žánrové fotografie. Večer proběhl krátký kvíz. I přes několik záludných otázek se všem velice dařilo. 
Víte například kolik fotbalových míčů se dá udělat z jedné hovězí kůže? Odpověď: 18 fotbalových míčů. 


Den čvrtý 3. 8.

 Poslední den kempu byl věnován finální úpravě zvířat před výstavou, soutěži v bonitaci a také soutěži v předvedení zvířat v kruhu. Při bonitacích měli studenti ohodnotit přidělené krávy v laktaci podle jejich citu a následně byly jejich výsledky porovnány s výsledky Ing. Pavla Krále. Ti, kteří se lišili v hodnotách jen minimálně se mohli posunout na stupně vítězů.
Vyhlášeni byli 3 účastníci, kteří se s bonitérem shodovali nejvíce. 
Na 3. místě se umístila Anežka Matoušková, druhý byl Jan Lojda a 1. místo obsadil s minimálním rozdílem od vzoru Vladimír Kříž. Gratulujeme.
Hodnocení soutěže ve vodění neměl rozhodčí Marian Bílý vůbec jednoduché. Před samotnou soutěží ještě proběhla ukázka choreografie studentů z VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem, kterou měli nacvičenou na Den Skotu v Třebíči. Samotné soutěže se účastnili všichni naši účastníci. Vyhodnocení těch nejlepších přišlo na řadu po 5. kolech, ve kterých rozhodčí měl nelehký úkol porovnat mezi sebou obrovský pokrok těch, kteří se od začátku kempu mnoho naučili a těmi, kteří již mají zkušenosti i v rámci přehlídek.
3. místo nakonec obsadil Michal Prášil, 2. místo pak Vratislav Kříž a zlatou příčku Michaela Plachá. Gratulujeme .
Tento den Letní školu navštívil Letní školu i hejtmanPardubického kraje - Martin Netolický, který také akci podpořil. Za ministerstvo zemědělství na závěrečný den přijel pan náměstek ministra zemědělství Miroslav Skřivánek.
Moc děkujeme všem účastníkům, všichni byli úžasní, šikovní a vždy s dobrou náladou. 
Tito mladí lidé jsou krásnou ukázkou mladé generace, která má zájem o zemědělství, chov skotu, péči o zvířata a výstavnictví. Moc si toho vážíme a jsme rády, že jsme měli tu čest tyto lidičky zde potkat: Kubu, Toma, Pepu, Zdendu, Vojtu, Ludvíka, Filipa, Romana, Láďu, Gustava, Vláďu, Vráťu, Míšu, Honzu, Denču, Petru, Marťu, Christy, Bětku, Anežku, Míšu, Věrku, Bětku, Marťu a Lucku. 

Doufáme, že se s nimi budeme moci potkávat i nadále v rámci výstav a jiných akcí.

Obrovské díky patří Statek Zaoral Čabová za vypůjčení dvou úžasných jalovic Tamary z Čabové a Topinky z Čabové, které se postaraly o spousty zábavy a byly výbornými učitelkami. 
A samozřejmě obrovské díky také Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun za poskytnuté prostory a další výborné učitelky v podobě zvířat.


Prostřednictvím fotografií můžete nahlédnot blíže na tuto akci : https://eu.zonerama.com/CESTR1/Album/10167087


INSTAGRAM 
fleckvieh_novinky

FACEBOOK : 

Svaz chovatelů českého strakatého skotu + CATTLE MARKET s.r.o.


Děkujeme velice také partnerům této akce .