Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

14.8.2023 Z domova
Ve dnech 9. 8. až 11. 8.  jsme uspořádali II. turnus Letní školy pro mladé chovatele. 


Den první 9. 8. 

A jedeme znovu s novou náloží mladé energie jsme se sešli v Lanškrouně na druhém turnusu kempu pro mladé chovatele. S deštivým počasím jsme se pokusili pracovat a i přes něj se nám podařilo zvířata mezi dešti umýt a v jezdecké hale s pomocí zvířat z předchozího turnusu nastínit základy vodění i těm, kteří nikdy neměli zvíře v ruce. Po výuce předvedení zvířat v ringu, čekal účastníky krátký kvíz ohledně skotu a po večeři si mohli poslechnout poutavou přednášku o aplikaci Festada od samotné zakladatelky Ing. Dominiky Sokolové. Mockrát děkujeme za návštěvu a za informace ohledně nejnovějších technologií a digitalizaci stád.

Den druhý 10. 8.

 
S druhým dnem si účastníci zopakovali mytí a na dalším programu dopoledne bylo: péče o strojky a stříhání samotné. Byli seznámeni s rozdílným způsobem stříhání holštýnských krav a českého strakatého skotu. V rámci praxe si vyzkoušeli ostříhat obě plemena.
V průběhu stříhání opět probíhal i nácvik vodění. Ani druhý turnus nebyl ochuzen o návštěvu robotické farmy v Tatenicích podniku ZOD Žichlínek. Stájí  provázel hlavní zootechnik podniku Ing. Ondřej Blabolil. Prošli si provozem od suchostojných, přes porodnu až po produkční sekci. V odpoledních hodinách došlo na stříhání jalovičky českého strakatého skotu a ve finále pak čištění strojků po stříhání.

Den třetí 11. 8.


Poslední den letního kempu. Účastníci se v dopoledních hodinách mohli seznámit s hodnocením krav českého strakatého skotu podle metodiky Fleckscore pod vedením Ing. Pavla Krále. Zároveň probíhalo i mytí a příprava zvířat na přehlídku po obědě. Hodnocením přehlídky byl pověřen Ing. David Hruška. Měl nelehký úkol, nejenomže v kruhu byla zvířata různých plemen a temperamentů, ale ve dvou kruzích naši účastníci předvedli to nejlepší co v nich bylo i přes pálící odpolední sluníčko. Nakonec do finálového kruhu postoupily 4 nejlepší účastnice. A pak pan Hruška došel k rozhodování ohledně stupňů vítězů. Na 3. místo obsadil Anežku Staňkovou, na 2. místo Martinu Novákovou a na první příčku Aničku Husákovou. Rozhodování to nebylo lehké, všem v průběhu přehlídky vysvětlil v čem si vedli velice dobře a jaké věci je nutné ještě zlepšit. Všichni se stále učíme, ale tito mladí lidé udělali za 3 krátké dny opravdu veliký pokrok. V rámci vyhlašování jsme rádi poděkovali i Julče, Nikče a Róze za pomoc při péči o zvířata a naše účastníky. 
Celou přehlídku svítilo slunce a oproti deštivé středě, tak kemp nemohl skončit lépe. S dobrou náladou, novými vědomostmi a novými kontakty odcházeli účastníci kempu domů, kde se mohou dál věnovat tomu co je baví a naplňuje.
Děkujeme, že jsme mohli poznat další skvělé mladé tváře zapálené do stejné věci: Marťu, Elišku, Denču, Martina, Verču, Aničku, Jindru, Anežku, Andy, Julču, Nikču a Rózu. 
Doufáme, že se s nimi budeme moci potkávat i nadále v rámci výstav a jiných akcí.
Opět obrovské díky Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun za poskytnuté prostory a výborné učitelky v podobě zvířat.


Prostřednictvím fotografií můžete nahlédnot blíže na tuto akci :  9.8.-11.8.2023 Letní kemp pro mladé chovatele II. turnus | Zonerama.com

INSTAGRAM :

fleckvieh_novinky

FACEBOOK : 

Svaz chovatelů českého strakatého skotu + CATTLE MARKET s.r.o.


Děkujeme velice také partnerům této akce .