Býci U3 (320-410 kg) - SRN

Cena komodity Býci U3 (320-410 kg) - SRN
Hlasujte...
Newsletter
Zaregistrujte se pro odběr informačních e-mailů...
Reklama
Technologie a managment chovu skotu
Domovská stránka>Zprávy>Schválena novela zákona na ochranu zvířat proti týrání
 

Schválena novela zákona na ochranu zvířat proti týrání

Horní komora Parlamentu České republiky dnes jednomyslně podpořila novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Norma nyní míří k podpisu prezidenta Václava Klause. Právní předpis obsahuje řadu změn, které výrazně přispějí ke zlepšení ochrany zvířat v České republiky. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
Novelu poslali do Senátu poslanci v podobě, kterou již Senát před několika týdny schválil. Původní návrh novely zákona na ochranu zvířat předložený počátkem letošního roku po řadě pozměňovacích návrhů zejména v dolní komoře parlamentu v únoru prezident vetoval. Jedním z důvodů bylo kontroverzní ustanovení umožňující kontaktní norování loveckých psů.
„Chtěl bych zákonodárcům poděkovat za zodpovědný přístup při opakovaném schvalování této důležité normy. Věřím, že novelu zákona v tomto znění stvrdí svým podpisem i prezident republiky ,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání obsahuje celou řadu změn, které výrazně přispějí ke zlepšení ochrany zvířat v ČR, například:
• Zpřísňuje postihy za týrání zvířat, výrazně se zvyšuje výše pokut, které je možno uložit za přestupky a správní delikty na úseku ochrany zvířat proti týrání.
• Nově definuje podmínky ochraně zvířat během přepravy. Toto je hlavním cílem novelizace, jedná se o sladění s evropskou legislativou.
• Zavádí zcela nově ochranu zraněných volně žijících zvířat a úpravu činnosti záchranných stanic. Doposud se na handicapovaná zvířata a na záchranné stanice žádná zvláštní pravidla nevztahovala. Na tato ustanovení navazuje novela zákona o ochraně přírody a krajiny.
• Nově je zavedena povinnost osob, které obchodují se zvířaty určenými pro zájmové chovy, poskytnout kupujícímu písemné informace o podmínkách chovu a správné péči o kupované zvíře.
• Přináší povinnost čipování druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, které mohou zahrnovat i exotická zvířata, například velké kočkovité šelmy.
• Nově je obcím umožněno označit čipem nebo tetováním toulavé a opuštěné psy v obci, což má přispět ke snížení počtu toulavých a opuštěných zvířat a zamezit jejich opakovaným únikům.
• Dochází ke zpřesnění řady ustanovení v oblasti ochrany zvířat v zájmových chovech, zejména druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, zvířat pokusných i zvířat volně žijících. Zpřesněna jsou rovněž ustanovení upravující ochranu zvířat při porážení, utrácení nebo jiném usmrcování.

Publikováno: 18. 7. 2008
Počet přečtení: 24646×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr