Domovská stránka>Zprávy>Ukončení mléčné stávky v Německu
 

Ukončení mléčné stávky v Německu

10 dní bojkotovali chovatelé dodávky do německých mlékáren.

 
Požadovali minimálně 43 centů za litr mléka. Druhý největší řetězec v Německu Lidl už ve středu přislíbil výrazné navýšení ceny za mléko.

 

Berlin – 5. 6. 2008 – Předseda BDM (Německý svaz producentů mléka) Romuald Schaber vyzval chovatele, aby ve čtvrtek ukončili bojkot dodávek mléka do mlékáren.

„Vyzývám Vás, abyste od dnešního večera začali mléko opět dodávat“, řekl Schaber před několika tisíci chovateli u Brandenburské brány v Berlíně. Obchodní řetězec Lidl už dříve ohlásil, že navýší ceny mléka. I další řetězce jsou ochotny vyjednávat.

Také prezident DBV (Německý zemědělský svaz) Gerd Sonnleitner se, tentokrát v Mnichově, vyjádřil ke konci mléčné stávky. Dle jeho slov se podařil důležitý krok vedoucí k lepším příjmům chovatelů dojeného skotu.

 

6. 6. 2008 - Následky stávky

Svaz maloobchodníků shledává plošné navýšení ceny za mléko velmi pravděpodobné

Berlin – Po otočení velkých maloobchodních koncernů v rámci mléčné stávky bere HDE (Německý svaz maloobchodníků) plošné navýšení cen za pravděpodobné. Situace hovoří pro to, že bude mléko i máslo dražší, řekl ředitel HDE Hubertus Pellengahr novinám Berlinek Zeitung. Jestli se zdraží i jogurty, sýry a jiné mléčné produkty, se ještě neví.

 

Radost chovatelů mléčného skotu je předčasná

„Jsem přesvědčený, že akce Lidlu vylepší cenu zemědělcům jen minimálně“, řekl v pátek v interview pro Süddeutsche Zeitung Martin Mischel, předseda odbytu v Nordmilch. „Dostanete tak možná o 0,3 centy za litr mléka více.“

Nordmilch je jeden z největších německých zpracovatelů mléka. 10 dní demonstrovali zemědělci v rámci mléčné stávky za vyšší cenu mléka. Místo v tu dobu obvyklých 27 – 35 centů požadovali 43 centů za litr. Poté co ve čtvrtek mnozí maloobchodníci přislíbili, že o cenách chtějí jednat, byla stávka ukončena.

Mischel poukazoval na to, že Lidl by chtěl zvýšit pouze ceny za máslo a za mléko. „Hlavní část mléka, které zemědělci dodávají, je ale na zpracování sýrů, sušeného odstředěného mléka, tvarohu nebo jogurtů.“ Rozumím tomu, že chovatelé požadují jistotu. „Problém se ale nedá tak docela řešit tím, že dohodneme jednoduše na cenách, které nemají s realitou nic společného.“ Nordmilch platí dodavatelům 30 centů. „To odpovídá momentální situaci na trhu.“

 

Předseda zemědělců Sonnleitner se dožaduje změny kartelového práva

Hamburk - Předseda zemědělců Gerd Sonnleitner požaduje v diskuzi o ceně mléka změny kartelového práva. Několik velkých maloobchodů s potravinami je prý v pozici, že může mlékárny přitlačit ke zdi, řekl v pátek ve vysílání NDR Info prezident Německého zemědělského svazu. Po skončení bojkotu mléčných dodávek se postavení chovatelů stabilizuje. Sliby obchodních řetězců nejsou důvodem k euforii, ale znamenají rozhodující krok kupředu. „Musíme vidět, že se cena na světovém trhu dotahuje. Jde pomalu nahoru.“ Předseda Německého zemědělského svazu projevil chovatelům mléčného skotu respekt. „Nikdy jsme neviděli mléčnou stávku jako prostředek první volby. Musím ocenit, že byla díky stávce mobilizovaná obrovská síla.“ Teď se bude společně pracovat na tom, aby byli zajištěni chovatelé dojeného skotu, kteří se ocitli v nouzi.

 

Zdroj: www.agrarheute.com

Publikováno: 6. 6. 2008
Počet přečtení: 27688×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr