Domovská stránka>Zprávy>Světovou cenu mléka čeká nárůst
 

Světovou cenu mléka čeká nárůst

Sucho a neúroda na Novém Zélandu a Austrálii se viditelně promítají na produkci mléka v těchto regionech, které jsou silně orientovány na export, prohlásil Udo Folgart minulý pátek v Berlíně. V důsledku nedostatku srážek v mnoha regionech Nového Zélandu výrazně poklesla produkce mléka.

K situaci na světovém trhu mléka se dnes vyjádřil prezident mléčného odboru DBV (Německého zemědělského svazu) Udo Folgart.
Sucho a neúroda na Novém Zélandu a Austrálii se viditelně promítají na produkci mléka v těchto regionech, které jsou silně orientovány na export, prohlásil Udo Folgart minulý pátek v Berlíně. V důsledku nedostatku srážek v mnoha regionech Nového Zélandu výrazně poklesla produkce mléka. Zatímco ještě před třemi týdny se odhadoval nárůst produkce o 3 %, jsou aktuální odhady expertů velmi skeptické a hovoří o dramatickém poklesu objemu produkce, v některých oblastech až o 20 %. V těchto oblastech dochází k nedostatku krmiva a řada dojnic v podnicích těchto regionu musela být zasušena. Podle sdělovacích prostředků došlo v extrémních případech dokonce i k nutným porážkám dojnic.  Podle některých zdrojů je největší exportér Nového Zélandu - mlékárenský koncern Fronterra v situaci, kdy není schopnen uzavírat další smlouvy na export mléka a mléčných výrobků - chybí totiž základní surovina - mléko.
Také situace v Austrálie je komplikovaná. Produkce let 2006/07 se snížila o 5 %, v důsledku extrémního sucha byla vyvezena necelá polovina z celkového plánovaného objemu produkce. I pro letošní rok počítá Austrálie s redukcí objemu vývozů.

Zdroj: www.topagrar.com, 26.2.2008

Publikováno: 21. 3. 2008
Počet přečtení: 24570×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr