Domovská stránka>Zprávy>Producenti mléka v Rakousku: máme toho dost!
 

Producenti mléka v Rakousku: máme toho dost!

Vyřaďme z našeho slovníku slovo přebytek, doporučuje Leo Steinbichler, který ve svém příspěvku upozornil na hrozící snížení potravinové soběstačnosti Rakouska.

0000379S.jpg
 Smlouvy rakouských producentů mléka s mlékárnami je zpravidla možné vypovědět ke konci února, podmínky nových smluv jsou platné od počátku dalšího kvótového roku. Právě proto je sektor výroby mléka v Rakousku ve varu. Celorakouská aktivita producentů mléka IG Milch plánuje soustředit minimálně 20 % objemu produkce do svých rukou a vyjednávat s mlékárnami o cenách. Požadavky IG Milch pro rok 2008 jsou jasné: základní cena mléka za rok 2008 nesmí v průměru klesnou pod 40 centů.
Předseda IG Milch Ernst Grunzweill (přednášející na EURO Fleckvieh foru 2006, Brno - obr. vlevo) se obává, že podpisem smluv na nový kvotový rok přijdou na řadu tradiční hrátky rakouských zpracovatelů: mléka je moc, řetězce na nás tlačí, musíme platit méně.
„Nepokojů“ na trhu řetězce okamžitě využívají a od pondělí klesla v řetězci Hofer cena mléka o 4 centy na 0,85  €centů a o 10 centů levnější bude také máslo – 1,29  €za 250 g másla. Na to reagovali pozoruhodně rychle i další obchody jako je Lídl, Rewe nebo Billa.   Podle prohlášení předsedy mlékárenského svazu Rakouska Günther Geislmayr (ředitel mlékárny Gmund) ujistil zemědělce, že pokles ceny řetěz Hofer nepřenáší na dodavatele.
0000380M.jpg
 I další organizace zastupující zemědělce bijí na poplach. Kilogram pečiva kornspitz (typický rakouský celozrnný produkt) je dražší než kilo vepřového masa. Čím větší je podíl přidané hodnoty na produktu, tím větší je po nás požadován pokles ceny suroviny. Vyřaďme z našeho slovníku slovo přebytek, doporučuje Leo Steinbichler, který ve svém příspěvku upozornil na hrozící snížení potravinové soběstačnosti Rakouska. 

Publikováno: 21. 3. 2008
Počet přečtení: 33351×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr