Býci U3 (320-410 kg) - SRN

Cena komodity Býci U3 (320-410 kg) - SRN
Hlasujte...
Newsletter
Zaregistrujte se pro odběr informačních e-mailů...
Napsali jinde...
SZIF
AGRIS
TZ SVH: Prioritou vodního hospodářství musí být „Voda pro všechny“TZ SVH: Prioritou vodního hospodářství musí být „Voda pro všechny“
Ministerstvo životního prostředí

Pro vodohospodáře je prioritou zajistit dostatečné zdroje vody, propojování vodárenských i vodohospodářských soustav, včetně opatření podporující zadržování vody v krajině. Klíčovým tématem posledních let je sucho, shodují se ministři životního prostředí a zemědělství spolu se Svazem vodního hospodářství ČR (SVH) a Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK).
Zima deficit srážek zmenšila, voda v krajině ale stále chybíZima deficit srážek zmenšila, voda v krajině ale stále chybí
novinky.cz

Letošní zima byla sice podle meteorologů bohatá na srážky, deficit podzemních vod se však doplnit nepodařilo. V hloubce do jednoho metru přetrvává deficit vláhy na 27 procentech území a pokud bude letošní jaro srážkově chudé jako v předchozích letech, může se sucho v některých oblastech projevit i na růstu vegetace.
Veterináři a policisté kontrolují tržnici Sapa, cílí na potravinyVeterináři a policisté kontrolují tržnici Sapa, cílí na potraviny
ČTK

Veterináři spolu s policisty a celníky kontrolují tržnici Sapa v Praze - Libuši. Zaměřují se na prodávané potraviny a kontrolují přijíždějící auta se zbožím. ČTK to řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Podle něj se na akci podílí 50 lidí od policie, celníků, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy.
MZE
Reklama
Technologie a managment chovu skotu
Domovská stránka>Zprávy>Ozdravování chovů skotu od IBR nese dobré výsledky
 

Ozdravování chovů skotu od IBR nese dobré výsledky

Na počátku loňského roku rozhodla Evropská komise přiznat České republice, že může požadovat dodatečné záruky ve vztahu k IBR (infekční bovinní rhinotracheitidě).

 To znamená, že ČR uskutečňuje povinný ozdravovací program proti IBR a může vyžadovat veterinární záruky, tj. zakázat nebo vytvářet překážky při obchodování se skotem ze zemí, kde se toto onemocnění skotu vyskytuje. Od počátku roku 2006 se v naší republice provádí povinný ozdravovací program proti IBR a výsledky jsou velmi dobré. Proti zhruba 19 % ozdraveného skotu na počátku ozdravování bylo dosaženo na konci roku 2008 prakticky 60 % ozdravených chovů. Proti loňskému roku to je zlepšení o dalších 10 %, jsme tedy zase o kus dále. Naše republika je díky Státní veterinární správě a podpoře Ministerstva zemědělství uznána za zemi ozdravující, poskytující záruky a tudíž je důvěryhodná při obchodování se skotem a zárodečnými produkty v rámci EU. Náš „plemenný materiál“, to znamená mladý chovný dobytek, březí jalovice a plemenní býci, je žádán a dobře se uplatňuje na evropském i mimoevropském trhu. Naše republika se zařadila po bok ostatních, zejména sousedních zemí, které od IBR – infekční bovinní rhinotracheitidy – ozdravují. V dobrém to pociťují zejména chovatelé. ČR tedy může dnes v rámci obchodu se skotem a zárodečnými produkty (sperma, vajíčka a embrya) nabídnout vysoce hodnotný ale také zdravý genofond. Prosté tohoto onemocnění skotu jsou pouze skandinávské země (Dánsko, Finsko, Švédsko a Norsko), Švýcarsko, Rakousko, dva regiony Německa (Oberpfaltz a Oberfranken v Bavorsku) a jedna provincie v Itálii (provincie Bolzano). Na seznamu zemí, které mají schválený povinný ozdravovací program, se nyní nachází kromě celé ČR již pouze zbývající část Německa a dva regiony v Itálii. Znamená to tedy, že při dovozu skotu ze zemí, které nejsou prosté IBR, může ČR požadovat a kontrolovat splnění dodatečných záruk. Jde zejména o případy obchodování se skotem ze zemí, které zatím „neozdravují“. Je si tedy třeba uvědomit, že stále existují rizika nového zavlečení nákazy do chovů. A s tím je třeba počítat zejména při obchodování, či doplňování chovů. Je dobré si uvědomit, že IBR je onemocnění skotu, které sice neprovázejí úhyny, ale dochází „pouze“ ke snížení užitkovosti, což samozřejmě chovatelům způsobuje nemalé problémy. Podle Milana Maleny, ústředního ředitele SVS ČR, je stále se zlepšující zdravotní stav chovaného skotu i loňské evropské uznání potvrzením dobré práce chovatelů, oceněním finanční pomoci Ministerstva zemědělství ČR i oceněním státního veterinárního dozoru. Na dobrých výsledcích se podíleli samozřejmě též soukromí veterinární lékaři.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
zdroj: www.svscr.cz

Publikováno: 5. 2. 2009
Počet přečtení: 21766×
 
 
Reklama
Sano 2019
Mléčná farma roku
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr