Býci U3 (320-410 kg) - SRN

Cena komodity Býci U3 (320-410 kg) - SRN
Hlasujte...
Newsletter
Zaregistrujte se pro odběr informačních e-mailů...
Reklama
Technologie a managment chovu skotu
Domovská stránka>Zprávy>Obchodní řetězce couvají
 

Obchodní řetězce couvají

Nové zprávy o situaci v Belgii.

 
1. 7. 2009 večer došlo k dalšímu kolu jednání mezi zástupci vlámských a valonských producentů mléka, zástupců federace obchodních řetězců a úředníků ministerstva hospodářství federální Belgie. V terénu přitom pokračovaly blokády.
Na jednání došlo k předběžné dohodě, kterou ale nakonec dnes Svaz valonských zemědělců odmítl. Naproti tomu Svaz vlámských farmářů (Boerenbond) dohodu schvaluje.
Federace obchodních řetězců nabídla vytvoření fondu solidarity z vlastních zdrojů. Cílem je omezit rozdíl mezi výrobní cenou mléka a velkoobchodní cenou mléka, a tak kompenzovat ztrátu prvovýrobců mléka.
 
Po celý den tak i 2. 7. 2009 pokračovaly blokády výjezdů z dálnice E25 (Lutych-Neufchateau), blokády distribučních skladů několika obchodních řetězců v průmyslové zóně v blízkosti Charleroi (jde o propustné zátarasy, kdy farmáři každých 15 min. nechají projet několik kamionů). Ve městě Frasnes-lez-Anvaing vybrali farmáři veškeré mléčné výrobky z jednoho supermarketu (mléko, zmrzliny, sýry atd.) a rozdávali je potom zdarma kolemjdoucím a automobilistům v blízkosti. Ti s akcemi farmářů jednoznačně souhlasí. V provincii Valonské Brabantsko zase farmáři zablokovali vjezd a výjezd logistické firmy, která rozváží zboží obchodnímu řetězci SPAR.
Ve Vlámsku se akce pomalu uklidňují, pouze ve městě Wevelgem ještě farmáři blokují jeden distribuční sklad a propouštějí kamiony s rychle se kazícím zbožím každou hodinu.
 
"Návrh federace obchodních řetězců je zajímavý, ale nedostatečný. Budeme pokračovat v akcích a jsme přesvědčeni jako nikdy předtím, že máme pravdu", říká Yvan Hayez, generální tajemník Svazu valonských zemědělců. "Obchodní řetězce nám nabídly obálku 33,6 milionů euro. To by umožnilo navýšit výkupní cenu mléka o 2 centy na litru se zárukou trvání takové podpory 6 měsíců, t. j. do konce roku 2009. My jsme však požadovali nejméně 3 centy na litr, tzn. obálku 57 milionů euro. Na to již obchodní řetězce nechtěly při jednání slyšet." Yvan Hayez dodává: "Je zvláštní, že vlámská část belgických producentů mléka nabídku obchodních řetězců schvaluje. Přitom na obchodní řetězce vyvíjejí menší nátlak než my ve Valonsku. Je jasné, že ani já bych neodmítal 2 eurocenty navíc, kdybych se přitom ani nezúčastnil nátlakových akcí."
Yvan Hayez nicméně kvitoval s povděkem, že se v textu navržené dohody objevila podmínka, že obchodní řetězec nesmí platit dodavatelům za mléko méně, než jsou výrobní náklady. To je krok dopředu. Zároveň ovšem valonští farmáři požadují, aby se odvody do Fondu solidarity vztahovaly i na ostatní mléčné výrobky jako např. jogurty nebo sýry. To obchodní řetězce zásadně odmítají.
 
2. 7. 2009 odpoledne se k dohodě o vytvoření Fondu solidarity navržené obchodníky přidali i zástupci mlékáren. Konečná dohoda, kterou stále ještě valonští farmáři odmítají, zní, že obchodní řetězce vyplatí za každý litr mléka prodaného v obchodní síti 14 eurocentů, což odpovídá po odečtení rabatu mlékáren navýšení ceny o 2 eurocenty pro producenty mléka.
Obchodní řetězce se ale zároveň nechaly slyšet, že dohoda nevstoupí v platnost, dokud valonští zemědělci neukončí blokády distribučních skladů.  
 
Autor článku: Ing. Stanislav Jaš

Publikováno: 3. 7. 2009
Počet přečtení: 25140×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr