Býci U3 (320-410 kg) - SRN

Cena komodity Býci U3 (320-410 kg) - SRN
Hlasujte...
Newsletter
Zaregistrujte se pro odběr informačních e-mailů...
Napsali jinde...
SZIF
AGRIS
Souhrn událostí uplynulého dne – 27.5. 2020Souhrn událostí uplynulého dne – 27.5. 2020
Agris

Terčem zlodějů se stávají včelstva, kterých je nyní nedostatek. Kdo sklidí ovoce? Zemědělci vyhlížejí zahraniční pracovníky, Čechům tato práce moc nevoní. Řetězce jsou proti povinnému podílu českých potravin na trhu. Na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za loňský rok je potřeba pro nestátní lesy zajistit 5,2 mld.
Čtvrtina restaurací neotevřela. Lidé se o své oblíbence bojí, moc do nich ale nechodíČtvrtina restaurací neotevřela. Lidé se o své oblíbence bojí, moc do nich ale nechodí
Aktuálně.cz

Po 73 dnech mohly restaurace v Česku otevřít své vnitřní prostory. Většina z nich se přitom musela rozhodnout, zda má cenu v nejistotě pokračovat, nebo se podnikání rovnou vzdát. Zatímco ještě v polovině května byli hospodští optimisté a podle průzkumu Plzeňského Prazdroje chtělo pokračovat 97,5 procenta oslovených hospod, podle nových údajů firmy Storyous po karanténě neotevřela čtvrtina podniků.
Pivex pokračuje v odloženém termínu, pivovary obměnily vzorkyPivex pokračuje v odloženém termínu, pivovary obměnily vzorky
ČTK

Druhé kolo degustací 28. ročníku soutěže balených piv Pivex se dnes uskutečnilo v odloženém termínu. Původně měli degustátoři hodnotit 53 vzorků od 13 pivovarů 19. března, termín byl ale zrušen kvůli opatřením proti šíření koronaviru.
MZE
Reklama
Technologie a managment chovu skotu
Domovská stránka>Zprávy>Katarální horečka ovcí opět hrozí, zatím v Maďarsku
 

Katarální horečka ovcí opět hrozí, zatím v Maďarsku

V uplynulém týdnu na jihu Maďarska ve dvou místech (Deszk a Hódmezövásárhely) diagnostikovali na hospodářství s chovem skotu katarální horečku, sérotypu 4. Jde o katarální horečku ovcí, neboli bluetongue, která postihuje kromě ovcí, také skot a kozy, a přenáší ji savý hmyz, speciálně jeden druh tiplíků.

Katarální horečka může způsobovat i velké úhyny postižených zvířat, zejména ale snižuje užitkovost, zvířatům působí problémy a při větším promoření stáda je ozdravení komplikovanější. Při výskytu této nákazy musí být vymezeno tzv. uzavřené pásmo o poloměru až 150 km okolo místa, kde byl virus prokázán. Z takto uzavřeného pásma je velmi omezen přesun zvířat do oblastí mimo pásmo, což má negativní dopad na obchod se živými zvířaty.


ČR je v současnosti považována za zemi bez výskytu bluetongue, ale zkušenosti s touto nákazou máme. Poslední případ bluetongue sérotypu 8 je z roku 2009. Od roku 2007, kdy byl zaznamenán první pozitivní případ, se až do dubna 2011 na celém území každoročně vakcinoval veškerý skot starší 3 měsíců a k tomu ovce a kozy. Díky tomu se nám podařilo tuto nákazu eliminovat.


Nicméně Státní veterinární správa nákazovou situaci v členských státech pečlivě monitoruje, a ačkoli je dnes nákazová situace v ČR dobrá, výskyt katarální horečky v Maďarsku nelze brát na lehkou váhu. Nákaza se tam dostala z východu, konkrétně z Bulharska, Rumunska a popřípadě Turecka, kde již mají letos zaznamenány desítky ohnisek. V současné době Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko nevakcinují.
S hlášeným ochlazením lze doufat, že aktivita tiplíků, přenašečů, poklesne, takže nedojde k rozšíření nákazy až na území ČR.  


Každopádně lze doporučit chovatelům, aby sledovali svá stáda a každé podezření na nákazu ohlásili místně příslušné krajské veterinární správě.


Josef Duben, tisk. mluvčí SVS


zdroj: Státní veterinární správa ČR, www.svscr.cz »


Publikováno: 21. 10. 2014
Počet přečtení: 15835×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr