Domovská stránka>Zprávy>Informace o mléčné stávce z Bruselu
 

Informace o mléčné stávce z Bruselu

Obsah mailů, které se týkají krize s mlékem v Německu a které poslal pan Stanislv Jaš z Bruselu je následující:

 
1.materiál

Zpráva ze 4.6.2008:  Mléční sedláci rozšířili nyní demonstraci i na Lidl

Zpráva ze dne 4.6. z Berlína říká, že od tohoto dne jsou demonstrace rozšířeny i na řetězec Lidl. Prezident DBV pan Sonnleitner se bude demonstrace osobně účastnit.  Svaz Německých sedláků sdělil, že mléční farmáři od nynějška budou demonstrovat nejen před Ústředím potravinářského obchodního centra, ale také před Ústřední centrálou firmy Lidl v Neckarsulm (okres Heilbronn). Mléční farmáři tak již hlavně protestují před Centrálou diskontní společnosti ALDI Jih v Mühlheim-Ruhr, ALDI sever v Essenu a Lidlem  v Neckarsulm, stejně tak pak před Cenrálou EDEKA v Hamburku.  Farmáři vyzvali tyto podniky, aby za mléko a mléčné produkty platili ceny, které kryjí výrobní náklady a aby se vrátili po masívním snížení cen k jednání o cenách, které platily do konce dubna. Zejména ALDI a LIDL zneužili z jara tohoto roku svou tržní sílu a cenového snížení a podle stížnosti DBV udělaly kartelovou dohodu. Kromě prezidenta Zemědělakého svazu Bádensla-Würtenberska, pana Joachima Rukwied bude ve 14:00 hod. před Centrálou Lidla očekáván i prezident DBV pan Sonnleitner a spolu s demonstranty vznesou požadavek, aby byla okamžitě přehodnocena cenová snížení  a aby se vyjednaly vyšší ceny pro mlékárny.  Počítá se také s jednáním s vedením Lidla.  Od dnešnéího dopoledne vedou zemědělské svazy přímé rozhovory s německými mlékárnami a vzájemně se informovaly o aktuálním průběhu jednání  mezi mlékárnami a potravinářskými podniky. Mléční farmáři a mlékárny se shodly na tom, že je třeba zahájit nová jednání s cílem dosáhnout té cenové hladiny mléka, která platila před cenovým poklesem v dubnu 2008.

2. materiál

Dnešní protest před potravinářskými řetězci

Jde o velmi podobný materiál, jsko jsme dostali od Franziska Schmieg a jenž jsem dal přeložit. Opět se píše o, že protesty probíhají před centrálami Aldi sever, REWE, Norma, LEH

3. materiál

Tisková konference „Cena mléka“

Konference na toto tema se bude konat ve čtvrtek 5. června 2008 v 17:00 hod. na Zemědělské agrání komoře Rakouska, v „Zemědělském domě“Vídeň 1, Schauflergasse 6. Hovořit bude Prezident Rakouské komory Gerhard Wlodkowski a zástupce Horské mlékárny Ing. Anton Haimberger.

4. materiál
Národní „Akční den mléka“ 5. června 2008
DBV-Svaz německých sedláků vyzývá všechny  mléčné farmáře, aby se připojili. Jde o akci na podporu „horké fáze vyjednávání“  mezi mlékárnami a potravinářskými řetězci ohledně vyšších cen.
Tato akce bude zahrnovat:
1. Rozšíření demonstrací před centrálami potravinových řetězců
2. Akce před a spolu s mlékárnami
3. Traktorové konvoje a demonstrace v hlavních spolkových městech a Berlíně
 
5. materiál
DBV k prohlášení LIDLA ohledně zvýšení cen mléka
DBV vysvětluje v jednom ze svých prvních stanovisek k právě teď učiněnému prohlášení diskontu LIDL v Neckarsulm, zvýšit prodejní cenu u litru mléka o 10 centů a 250 gramového balení másla o 20 centů, následující: 

DBV hodnotí tento částečný úspěch pozitivně a naprosto jasně vyzývá ostatní  potravinářské řetězce, aby tento výsledek vyjednávání rovněž převzali. Samotný svaz DBV bude nyní zkoumat,  co bude toto zvýšení prodejní ceny znamenat pro výrobní cenu.  Pokud by k podobnému zlepšení ceny došlo i v ostatních řetězcích, mohly by se o to aktivity mléných farmářů opřít.
 
Prezident DBV Gerd Sonnleitner po tvrdém vyjednávání s předsedou představenstva Lidla v Neckarsulm výslovně uvedl, že zvláště  Německý svaz chovatelů dobytka se zasloužil o posun při vyjednávání cen.  Nakonec však společný postoj pracovních svazů, i přes rozdílný názor na průběh stávky, umožnil tento průlom při cenových vyjednáváních.

Publikováno: 6. 6. 2008
Počet přečtení: 25947×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr