Býci U3 (320-410 kg) - SRN

Cena komodity Býci U3 (320-410 kg) - SRN
Hlasujte...
Newsletter
Zaregistrujte se pro odběr informačních e-mailů...
Napsali jinde...
SZIF
AGRIS
TZ SVH: Prioritou vodního hospodářství musí být „Voda pro všechny“TZ SVH: Prioritou vodního hospodářství musí být „Voda pro všechny“
Ministerstvo životního prostředí

Pro vodohospodáře je prioritou zajistit dostatečné zdroje vody, propojování vodárenských i vodohospodářských soustav, včetně opatření podporující zadržování vody v krajině. Klíčovým tématem posledních let je sucho, shodují se ministři životního prostředí a zemědělství spolu se Svazem vodního hospodářství ČR (SVH) a Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK).
Zima deficit srážek zmenšila, voda v krajině ale stále chybíZima deficit srážek zmenšila, voda v krajině ale stále chybí
novinky.cz

Letošní zima byla sice podle meteorologů bohatá na srážky, deficit podzemních vod se však doplnit nepodařilo. V hloubce do jednoho metru přetrvává deficit vláhy na 27 procentech území a pokud bude letošní jaro srážkově chudé jako v předchozích letech, může se sucho v některých oblastech projevit i na růstu vegetace.
Veterináři a policisté kontrolují tržnici Sapa, cílí na potravinyVeterináři a policisté kontrolují tržnici Sapa, cílí na potraviny
ČTK

Veterináři spolu s policisty a celníky kontrolují tržnici Sapa v Praze - Libuši. Zaměřují se na prodávané potraviny a kontrolují přijíždějící auta se zbožím. ČTK to řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Podle něj se na akci podílí 50 lidí od policie, celníků, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy.
MZE
Reklama
Technologie a managment chovu skotu
Domovská stránka>Zprávy>Budoucí cena mléka ve Francii je stanovena
 

Budoucí cena mléka ve Francii je stanovena

Prezident svazu FNPL Henri Brichart hovoří o spokojenosti, protože to znamená, že producenti mléka se po krizovém roku 2009 mohou znovu nadechnout.

Výroční členská shromáždění dvou hlavních organizací sdružujících francouzské producenty mléka (FNPL) a jejich družstva (FNCL) se v druhé polovině dubna 2010 mohou konat v relativním poklidu. Dne 30. března se jim totiž podařilo ujednat dohodu se svazem soukromých mlékáren FNIL. Operace se zdařila na poslední chvíli po nátlaku producentů v některých oblastech (zejména tam, kde působí mlékárenský gigant Lactalis), a za vydatné podpory Ministerstva zemědělství Francie. Ministr Bruno Le Maire se v celé věci osobně angažoval a sám ohlásil výsledek vyjednávání médiím.
Dohoda je kompromisem mezi zájmy producentů na straně jedné a tlaku mlékáren na straně druhé. Průměrná základní cena mléka (bez příplatků či srážek za kvalitu apod.) se tak bude po následující tři měsíce pohybovat v rozmezí 270-280 €/1.000 l syrového mléka. Výsledek naznačuje, že průměrná cena mléka by se měla v porovnání s druhým trimestrem roku 2009 zvýšit o 5,7 až 11,6%. Prezident svazu FNPL Henri Brichart hovoří o spokojenosti, protože to znamená, že producenti mléka se po krizovém roku 2009 mohou znovu nadechnout. Především se ale podařilo zachovat již léta zaběhnutý systém stanovování cen mléka, a to navzdory výtkám ze strany francouzského úřadu na ochranu hospodářské soutěže.
Mlékárnám se naopak podařilo do složitého vzorce výpočtu ceny na příští tři měsíce zakomponovat nové proměnné zohledňující „konkurenceschopnost“. Mezioborová organizace Cniel (sdružující FNPL, FNCL a FNIL) by tak měla do 31. března 2010 stanovit tři nové ukazatele vývoje ceny mléka. Jde o ukazatel rozdílu ceny mléka mezi Francií a Německem, ukazatel tržního zhodnocení másla, sušeného mléka a čerstvých mléčných výrobků určených pro maloobchodní síť, a konečně ukazatel zohledňující náklady farmářů na výrobu mléka. Zda-li budou tyto novinky ve francouzském systému hrát do karet producentů, to se teprve ukáže. Bude to mimo jiné záležet na tlaku, který dokáží v následujících týdnech vyvinout.
Z celé operace si lze pro právě probíhající debatu o budoucnosti evropské regulace v sektoru mléka vzít několik ponaučení. Zaprvé to, že se producentů podařilo společnými silami a za podpory státní správy uzavřít dohodu, která jim dává určitou perspektivu. Dává to za pravdu těm, co se snaží v evropské legislativě vybudovat pevné a jasné základy pro kolektivní vyjednávání v sektoru mléka. Základy, které budou stát na sdružování farmářů (ať již ve formě družstev nebo oborových producentských organizací), posvěceném z Bruselu nebo národních vlád. Zadruhé je to jasný signál, že lze dosáhnout toho, aby cena mléka zohledňovala jeho výrobní náklady. Ve francouzském prostředí to není úplná novinka, neboť Svaz chovatelů masného skotu FNB již oznámil podobné opatření v oblasti prodeje jatečného dobytka. Zatřetí jde o pro Francouze docela nové poznání, že ve stále více deregulovaném prostředí zemědělské politiky se musí zohledňovat i situace na trzích mléčných komodit, které jsou vyráběny u sousedů nebo dokonce až na protější straně zeměkoule. Tento poslední poznatek však nemusí vždy nutně hrát do karet všem producentům mléka v EU.

Z Bruselu, Ing. Stanislav Jaš (Copa-Cogeca)

Publikováno: 8. 4. 2010
Počet přečtení: 21064×
 
 
Reklama
Sano 2019
Mléčná farma roku
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr