Domovská stránka>Zprávy>Budeme mít vakcínu proti Streptococcusovým mastitidám?
 

Budeme mít vakcínu proti Streptococcusovým mastitidám?

University of Notingham dostala podporu 2,2 miliónů liber na vývoj vakcíny proti tomuto původci mastitid.

 Mastitida je snad nejběžnějším infekčním onemocněním krav na světě. Každoročně se jen ve Velké Británii objeví okolo jednoho miliónu případů zánětů vemene – mastitidy, a to od skrytých subklinických až po ty s nejtěžšími projevy a s trvalými následky v podobě ztráty mléčné produkce nebo dokonce ohrožení života.
Pokud výzkumníci dokáží přesně určit, která část bakterie spouští imunitní reakci organismu, tak by výsledky jejich práce mohly vést k produkci účinné vakcíny.
Mastitida skotu je nejběžnějším bakteriálním onemocněním mléčné žlázy dojnic. S. uberis je na celém světě zodpovědná za významný podíl klinických mastitid krav, ale na rozdíl od jiných baktérií, způsobujících onemocnění se S. uberis nachází i v přirozeném prostředí – je nalézán na pastvině i v podestýlce a může se dokonce zabydlet v těle krav i na jiných místech než v mléčné žláze, a to bez vyvolání onemocnění. Proto je tak  obtížné se jej zbavit.
Nicméně, netřeba být přehnanými optimisty, protože ani případné objevení vakcíny na streptokokové mastitidy celou problematiku prevence a léčby tohoto onemocnění neřeší, protože pomůže jen proti jednomu z původců zánětů mléčné žlázy. Záněty mohou totiž způsobovat i stafylokoky a dokonce i téměř všudypřítomná „modelová“ bakterie Escherichia coli.
Autor: Ota Beran
Celý článek naleznete na http://www.osel.cz/index.php?clanek=3944

Publikováno: 23. 9. 2008
Počet přečtení: 26045×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr