Býci U3 (320-410 kg) - SRN

Cena komodity Býci U3 (320-410 kg) - SRN
Hlasujte...
Newsletter
Zaregistrujte se pro odběr informačních e-mailů...
Reklama
Technologie a managment chovu skotu
Domovská stránka>Zprávy>BT serotypu 6 potvrzen v Holandsku
 

BT serotypu 6 potvrzen v Holandsku

Zdrojem je zřejmě ilegální živá vakcína z Afrického kontinentu. Z důvodu výskytu tohoto onemocnění byla v Nizozemí zřízena tři uzavřená pásma, ve kterých platí u všech přežvýkavců přísná regulace transportu.

Holandské ministerstvo zemědělství potvrdilo výskyt bluetongue serotypu 6 na svém území. K výskytu došlo v blízkosti hranic se SRN.
 Bluetongue způsobuje další komplikace v Holandsku. Po Francii, kde se před několika týdny vyskytl serotyp 1, je nyní Holandsko další postiženou zemí s výskytem nového serotypu - serotypu 6. V Holandsku dosud prováděná doborovolná vakcinace proti BT serotypu 8 není účinná proti serotypu 6.

Podle údajů serveru Agrarheute došlo k rozšíření serotypu 6 s největší pravděpodobností prostřednictvím ilegální živé vakciny, která se používá na Africkém kontinentu.  (www.agrarheute.com)

Zdroj: Farmers weekly interactive
 
V pátek 24.10. 2008 byl ve čtyřech nizozemských zemědělských podnicích ležících v blízkosti německých hranic prokázán výskyt viru bluetongue sérotypu 6 (BTV6). Tento typ viru se zpravidla vyskytuje pouze ve Střední Americe a Africe. Výskyt případů onemocnění bluetongue typu 8 v Německu vyvolal nutnost zahájení medializované vakcinační kampaně, která byla úspěšná. Proti novému virovému sérotypu však v současné době není k dispozici žádná očkovací látka. V tisku se objevilo podezření, že nizozemští sedláci vakcinovali ilegálně svoje zvířata v EU zakázanou živou vakcínou z Jižní Afriky.
Nizozemské ministerstvo zemědělství nechalo izolovaný virus vyšetřit v britské referenční laboratoři EU. Zde bylo prokázáno, že tento virus byl také použit v živé vakcíně původem z Jižní Afriky. Podle nizozemského ministerstva zemědělství není možný přesun viru sérotypu 6 z jednoho zvířete na druhé. I přesto by měl být zákaz transportu zvířat alespoň zpočátku dodržován.
Z důvodu výskytu tohoto onemocnění byla v Nizozemí zřízena tři uzavřená pásma, ve kterých platí u všech přežvýkavců přísná regulace transportu. Tato omezující opatření mají za cíl zabránit možnosti, že by se infikovaní přežvýkavci mohli dostat na území prostá tohoto onemocnění a zde se stát zdrojem nových případů. Zejména by neměla být z příslušných zakázaných zón přemístěna plemenná zvířata a užitková zvířata prozatím po dobu 14 dnů. Poté bude možný pohyb zvířat jedině po předchozím vyšetření na virus bluetongue sérotypu 6. Transport jatečných přežvýkavců z příslušných restrikčních zón (20 km a 50 km) je možný, ale ne na jatka umístěná ve volném území.

Publikováno: 30. 10. 2008
Počet přečtení: 25455×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr